Zprávy HCJB 20.6.2002

 Pákistánský křesťan čeká na rozsudek smrti za rouhání
   (Compass) – Nejvyššímu soudu v Pákistánu začaly minulý týden oficiální letní prázdniny, a tak byly uhašeny naděje křesťana čekajícího na rozsudek smrti Ayuba Masiha, že by jeho konečné odvolání mohlo být vyslyšeno před novým zahájením soudních řízení v září. Před dvěma dny ale soudci jak Nejvyššího tak vyššího soudu v Pákistánu oznámili, že se dohodli, že budou pokračovat v práci alespoň polovinu 12-týdenního odpočinku. Masih, který je vězněn už od října 1996, byl obviněn z nactiutrhání muslimského proroka Mohameda během hádky s muslimským sousedem. Jeho rozsudek smrti, který je založen na nepodloženém svědectví jednoho svědka, byl vynesen v dubnu 1998 Sahiwalským zasedacím soudem. Jeho odsouzení bylo minulý červenec podpořeno vyšším soudem v Multanu, ponecháno mu bylo pouze konečné odvolání k Nejvyššímu soudu. Nyní je mu 35 let, jako odsouzenec přežil dva pokusy o vraždu a strávil poslední 4 roky čekáním na vykonání rozsudku trestu smrti.
 
 V Kazachstánu úředníci zakazují baptistům práci s dětmi.
   (Keston News Service) - Na baptisty ve vesnici v severozápadním Kazachstánu u ruských hranic je činěn nátlak, aby ukončili svou náboženskou činnost – zvláště mezi dětmi – až do zdárného ukončení registračního řízení. Její podmínky ale baptisté odmítají. 4. května byl v obci Tlepbergen divizním inspektorem Amangosem Jesenalinem do úřadu okresního prokurátora předveden baptista Tursunkan Istlevov. Zde se mu dostalo varování, že jakékoli náboženské aktivity jsou bez povolení akima (místního náčelníka) „nepřijatelné.“ Za týden byla Agatai Bisembajevovi, vedoucímu sboru z blízké obce Žarsai zakázana náboženská činnost mezi dětmi a bylo mu pohroženo vyhnáním věřících z obce. Byl také varován, že přinejmenším jedné věřící, Alje Novikové, budou odebrány příspěvky na děti, jestli je nepřestane posílat do nedělní školy.

*Tato a další dnešní zprávy jsou (pouze v aktuální den) v originální anglické verzi zde.
 
 Radikálové hrozí křesťanům v odlehlé oblasti Nepálu.
   (Christian Aid Mission) - Křesťanům rozptýleným v etniku Kirat na východě Nepálu vyhrožují jejich vlastní nevěřící soukmenovci. Úsilím místních nepálských misionářů byl počátkem 90. let mezi těmito lidmi založen sbor. S mezinárodní pomocí byl v roce 1995 postaven kostel. Nepálský ředitel Christian Aid, Sarla Mahara řekl, že většina příslušníků národa Kirat nejsou ani hinduisté, ani buddhisté: „Nepřísluší k žádné větší hinduistické kastě a nejsou označováni ani za ,nedotknutelné.’ Mrtvé pohřbívají do země na způsob muslimů, ale mají šamany.“ V současnosti místní maoistické hnutí Khambuwan odrazuje obyvatele od hinduizmu a od jakéhokoli jiného náboženství. Křesťané si myslí, že Khambuwan chce zemi rozdělit, aby nad ní získalo kontrolu. Radikálové vyhrožují zbořením kostela a pobitím věřících, pokud se nevzdají své víry. Místo je izolované, bez telefonu a pošty, takže při případných útocích bude těžké se s nimi spojit. „Naší obranou jsou modlitby,“ řekl Mahara.
 

   Zpět  Další zprávy: www.prayer.cz