Zprávy HCJB 25.6.2002

 5 mrtvých a 35 zraněných při nehodě církevního autobusu v Texasu.
   (Baptist Press) - Nejméně 5 osob zahynulo a 35 bylo zraněno, když autobus plně obsazený mládeží havaroval na dálnici č.20 asi 50 km severně od Dallasu ve čtvrt na deset ráno v pondělí 24.června. Pronajatý autobus byl obsazen 40 teenagery a jejich vedoucími a směřoval do církevního tábora v Rustonu v Lousianě. Studenti v autobusu byli ze sboru Metro Church v Garlandu v Texasu. Sbor spolupracuje s organizacemi Southern Baptist Convention a Baptist General Convention of Texas. Podle vyšetřovatele Roba Whitea z texaského Úřadu pro veřejnou bezpečnost „předběžné vyšetřování ukazuje, že autobus začal náhle z neznámých příčin kličkovat a narazil do betonového pilíře.“ Nebyly nalezeny známky smyku ani pokusu o brždění. Na místě nehody zasahovalo 8 helikoptér, které odvezly nehůře zraněné.

*Tato a další dnešní zprávy jsou (pouze v aktuální den) v originální anglické verzi zde.
 
 Pronásledování nutí turkmenské křesťany k činnosti v podzemí.
   (Mission Network News) - Prezident Turkmenistánu rozvíjí protikorupční kampaň v úsilí očistit obraz země. Turkmenistán zůstává od rozpadu SSSR izolovanou a nereformovanou zemí. Podle Paula Hagelgamnse z Bible Mission International stála tato izolace církev mnoho. „V podstatě zničili kostely, vykopali z nich křesťany a řekli jim, že víc než dva nebo tři lidé se nesmějí scházet. Je úžasné vidět, jak jsou křesťané přes toto všechno stále duchovně živí. Ano, jsou problémy, ale misie v Turkmenistánu skutečně žije.“ Hagelgamns říká, že vláda účinně brzdí náboženské společnosti v jejich vnějších aktivitách. Dodává: „Přesto se věřící znovu dávají dohromady. Nezáleží jim na následcích. Znovu evangelizují.“ Některé sbory, o kterých se předpokládalo, že již neexistují, se scházejí tajně, aby unikly úřadům.
 
 Nigérie je i nadále ničena náboženským a etnickým násilím
   (Compass) – Náboženské i etnické násilí mezi muslimy a křesťany v Nigérii pokračuje a v několika státech stoupá napětí ohledně užívání islámského zákona. Byly zde obavy, že 2. května bylo zabito 100 lidí v Jose ve státě Plateau, když se střetli muslimové s křesťany během voleb a obvodových kongresů vládnoucí nigerijské strany Peoples Democratic Party. Následující den protestoval křesťanský vůdce ve státě Bauchi proti vnucování islámského způsobu oblékání, což zahrnuje nucení křesťanských zdravotních a porodních sester, aby nosili kalhoty při práci ve federálním zdarvotnickém centru v Azare. Ve státě Niger bylo zatčeno 75 křesťanů za vzpírání se státnímu islámskému zákonu. Osm neprovdaných křesťanských dívek bylo zatčeno za to, že nejsou vdané, poté co překročili věk na vdávání předepsaný islámským zákonem, to je 13 let. Kazatel Emmanuel Kanu Mani, anglikánský biskup v Maiduguri dodal, že 2. června ohrožovali rebelové z Čadu křesťany, přičemž některé zabili a vydrancovali jejich majetek. Plenivé nájezdy do státu Borno zabránili mnoha duchovním v evangelizaci, někteří z nich byli nuceni utéct.
 
 Nahrávka Nového Zákona v senegalském jazyce Wolof byla dokončena
   (Mission Network News) – Misionáři v západoafrické zemi Senegal mají nový prostředek ke sdílení evangelia, protože michiganská organizace Audio Scripture Ministries ve městě Holland dokončila nahrávku Nového Zákona v jazyce Wolof. Tom Dudenhofer z Audio Scripture říká, že toto by mohlo mít ohromný vliv na více než 3 miliony lidí, kteří mluví tímto jazykem. „Jiná misijní organizace nám zavolala a chtěla zásobovat ručně poháněnými kazetovými přehrávači, protože chtěli okamžitě začít zkoušet tuto formu Písma ve wolofských vesnicích,“ říká. „A to je zde skutečná moc. Většina lidí neumí číst, ale přesto budou moci slyšet Boží Slovo.“ Dudenhofer vysvětluje, že audio kazety dostanou místní křesťané, kteří jsou vyškoleni, jak je používat jako evangelizační nástroj a jak zodpovídat základní otázky. „Ponesou přehrávač i s kazetami do vesnice, přehrají to, a budou pozorovat, jak Bůh pracuje v srdcích lidí.“
 

   Zpět  Další zprávy: www.prayer.cz